Evde saç bakımı yapma

Saç bizim için önemli. Saç bakımı çok önemli. Çünkü malum bakarsan bağ, bakmazsan sağ olur:) Son dönem televizyonda gündüz kuşağı programlarında, bloglarda, sosyal medyada hemen her yerde evde saç maskesi yapma yöntemleri anlatılıyor. Evde saç bakımı yapmanın püf noktaları. Doğal malzemelerle saç maskesi yapımı. Bu tarifleri de hep bir ‘’bitki uzmanı’’ lokman hekim edasıyla anlatıyor. Bütün kadın programlarında mutlaka bir tane var.  Anlatanlar güzellik uzmanı mı, doktor mu, eğitimleri yeterli mi bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki kendilerine hayırları yokmuş gibi görünüyorlar:)

Ben saç ya da herhangi bir organın bakımı konusunda bu tiplere güvenmiyorum. Kendine hayrı olmayanın bana ne faydası olacak değil mi?

Saç bakımı nasıl yapılır?

Bu konu benim için de önemli. Evde saç bakımı yöntemlerini ben de denedim. Malzemeleri aklıma yatan bir kaç saç maskesi de yaptım. Ama nedense mucizelerle karşılaşmadım. Benim saç dökülmesi, kepek vs sorunum hiç olmadı. Yaptığım saç maskeleri saçlarımın güçlenmesi ve onarımı içindi. Ama hiç bir etkisini göremedim.

Nedeni çok basit bence. Saç ile ilgili onlarca marka var. Ve bu markalar, yüzlerce bilim adamı ile yıllarca çalışmışlar. Çalışmaya da devam ediyorlar. Her geçen gün yeni ve gelişmiş formüllerle, daha iyi ürünler ortaya çıkarıyorlar. Saç ve ciltle ilgili araştırmalar yapıyorlar. Farklı ürünler için uygulamalı araştırmalarla farklı formüllerde ürünler ortaya çıkarıyorlar. Kuru ve hassas saçlar, yıpranmış saçlar, aşırı işlem görmüş saçlar, boyalı saçlar, kıvırcık saçlar, düz saçlar, uzun saçlar, boyasız saçlar, cansız saçlar gibi dünyadaki tüm  tüketicilerden gelen sorunları dinleyip, çözümlerini bulmak için araştırmalar yapıyorlar. Yüzlerce farklı sorunun çözümü için formüller çıkarıyorlar.  

Her konuda olduğu gibi  saç bakımı ile ilgili de bilime güvenmek en iyisi bence. Evde saç bakımı yapabilirim ama güvendiğim markaların, doğru ürünleri ile yaparım. Saç maskesi yapacaksam, benim saçımın özelliklerine göre üretilmiş, sonuçları kanıtlanmış ürünleri alırım.

‘’Evde saç bakımı’’ uzmanı dediğimiz kişilerin en büyük dayanağı:’’doğallık’’. Yani ben maskemi evde yaparsam, doğal olur güvenilir olur. Ama şöyle bir gerçek var ki bilim adamları da en az onlar kadar zeki ve duyarlılar:) Her alanda olduğu gibi saç için de bitkisel içerikli, ekolojik dengeyi kollayan, hayvan dostu doğal ürünler geliştiriyorlar. Ben bu ürünlerden alırsam, kimyasal bir bombardımana maruz kalmıyorum:)

Maliyete gelince ki en önemli konulardan biri de bu. Evde saç bakımı daha az maliyetliymiş:) Bence evde yaptığın saç maskesi ya da yaptığın her ne ise bir maliyeti var. Evdeki malzemelerden kullanıyor olman, bedava olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bir şekilde malzemeleri tüketiyorsun. Sonuçları görmek için en az 21 kere yapman gerekiyor. Bunun için zaman harcıyorsun, malzemeler zaten tükeniyor. Bir de kötü sonuç alman kuvvetle muhtemel. Sonrasında da düzeltmek için ayrıca zaman ve para harcamak zorunda kalıyorsun. Yani evde saç bakımı yapmanın maliyet avantajı da yok.

Bence sonuç: Saç bakımı her kadın için önemli ama evde olmaz. Yani evdeki malzemelerle yapılmaz. Evde yapılan maskeler işe yaramaz. Her zaman doğru ve kaliteli ürünlerle, doğru sonuçlar alırım.

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir