Ödeme dur dedim

Ödeme dur dedim

Tuz ödem yapar, şeker ödem yapar, fazla su ödem yapar, karbonhidrat ödem yapar, regl ödem yapar, menopoz ödem yapar, fazla kilo ödem yapar, aşırı egzersiz ödem yapar, sıcak ödem yapar….Peki ödeme nasıl dur deriz?

Ödeme dur dedim

Tuz ve şeker kullanmıyorum, fazla karbonhidrat tüketmiyorum, aşırı spor yapmıyorum, fala kilolu değilim  ama yine de bir neden bulup vücudum ödem yapıyor. Olmaması için savaşırken olanı da atmak için özel formüllerim var benim. Pes etmek yok:)

İki haftada bir, 2 – 3 gün kendime C ve B6 vitamini, lif, folik asit, omega-3 ve antioksidan deposu bir smoothie yapıyorum. İçinde Kereviz, Salatalık, Limon, Maydonoz ve Elma var.

2 tane kereviz sapı, 1 tane elma, 2 tane salatalık, 1 tane limonun suyu ve maden suyunu bilenderda iyice karıştırıyorum. Günde 2 bardak içiyorum. Ayrıca ben her gün çok su da tüketiyorum.  Günde en az 4 litre. Ödem modem hiç bir şey kalmıyor ama tuvalette geçirdiğim zaman da artıyor tabi:)

Tuz ödem yapar, şeker ödem yapar, fazla su ödem yapar…Bütün bu etkenleri unutmadan mutlaka akılda tutulması gerekenler var: Süt ve yoğurt, içerdikleri  kalsiyum sayesinde mineral dengesini sağlayarak ödemin oluşmasını engeller.

Kayısı içindeki Potasyum sayesinde vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırır.

Tuz ödem yapar, şeker ödem yapar, fazla su ödem yapar…

Ama Kiraz sapı, biberiye, ısırgan otu, funda yaprağı gibi bitkilerin çayları ödemin atılmasında faydalıdır.

Yüksek oranda lif içeren yaban mersini sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar, kabızlığı önler ve  sindirimi hızlandırarak ödemin atılmasında da faydalı olur.

Ananas, içinde bulunan Bromelain maddesi sayesinde vücuttan su atımını artırır.  Yüksek lif ile bağırsakların düzenli çalışmasına ve vücuttan daha kolay su atılmasına katkıda bulunur.

Yüksek oranda Potasyum ve Folat içeren Turp ödemin atılmasına yardımcı olur.

Günde en az 2 – 2,5 litre su içmek de hem ödemin tutulmasını önler hem de ödemin atılmasına yardımcı olur. Suyun içerisine çubuk tarçın, elma dilimleri, salatalık dilimleri veya taze nane yaprağı koymamız da suyun  antioksidan özelliğinin artmasına ve daha hızlı ödem atılmasına yardımcı olur.

 

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir