Enerjik olmak için ne yapmalı?

Tam ”İlkbahar geldi, çiçekler, kelebekler, kuşlar” derken, yine bir yorgunluk. Her gün kendi kendime Enerjik olmak için ne yapmalı? diye soruyorum. Yöntemler arıyorum. Şimdi ben kış gelirken bezgin ve yorgun olmamı anlıyorum da İlkbahardaki yorgunluğu anlamıyorum. Ve anlamadığım için de araştırmaya karar verdim….

İlkbahar geldiğinde şöyle oluyor: Hava ısınınca fazla su buharlaştığı için havadaki nem ve elektrik artıyor.  Havadaki iyon dengesinin değişmesi ile insanda değişik etkiler ortaya çıkıyor. 

Negatif elektrik artıyor. Bu negatif yük de halsizlik yapıyor. 

Ve bu yük, büyük şehirlerde daha fazla olduğu için bahar yorgunluğu da daha fazla oluyor. 

Bodrum’a yerleşmek için bir neden daha!

Asıl mesele:

Enerjik olmak için ne yapmalı?

Hem bu bahar günlerinde hem de hayatımız boyunca enerjik olmak için yapmamız gerekenler var. Bunu 2 ayrı başlıkta çözdüm ben: Sabahları enerjik uyanmak ve devam ettirmek. Bir de ruhsal enerjiyi yükseltmek gerek. 

Sabahları enerjik uyanmak için:

Aslında sabahları enerjik olmak için yapmamız gerekenler, bedensel enerji için gerekenleri de içinde barındırıyor. 

1.Uyku saatini sabitlemek gerekir.

2.Uyku öncesi ılık bir duş. Kitap okumak. Benim yaptığım hata da ortaya çıkıyor böylece: Uyumadan önce TV izlemeyin.

3.Spor, egzersiz vs uykuya yakın yapmamak gerekir.

4.Kahve, kola vs. kafein miktarını en aza indirmek gerekir ki ben Türk Kahvesini abartıyorum.  Bol bol su içmek gerekir. 

5.Gün boyu karbonhidrat ve şeker tüketimini azaltıp, meyve sebze tüketimini artırmak gerekir. Yağsız protein almayı da unutmamalı. 

6.Yatağa uyku gelince gitmek, yatağa gittiğinde de gereksiz işler yapmamak gerekir. Mesela yatakta telefonla fazla haşır neşir olmak da TV izlemek gibi iyi gelmiyor. 

7.Tabii olmazsa olmaz, uyku saatine yakın bir şeyler yememek gerek. Zaten akşam altıdan sonra hiç bir şey yememek her açıdan en sağlıklısı. 

Ruhsal enerjiyi yükseltmek:

Ruhsal enerjinin yüksek olması için de iyi bir uyku olmazsa olmaz. Yani önce iyi bir uyku. Sonra:

1.Güneş ve açık havada olmak daha dinç hissettirir. En azından her sabah 30 dakika yürüyüş yapmak gün boyu daha enerjik hissettirir. Bu sırada salgılanan endorfin gün boyunca mutluluk verir. 

2.Gün içinde de 2 saatte bir küçük egzersiz molaları vermek daha zinde hissettirir. 

3.Güzel ve hareketli müzikler dinlemek ruha çok iyi gelir. 

4.Kahkaha atmak ruhu besler. Kahkaha atmak için fırsatlar yaratmak gerekir. Mesela komik filmler, videolar izlemek kahkaha için etkili sebepler. 

5.Olduğun yeri havalandırmak iyi gelir. Havasız ve sıcak ortamlar ruhsal yorgunluğu artırır. Enerjik kalmak için bol bol hava gerek.

5.Düzenli olmak gerek. Çünkü ruhunuz dinlenir, sakinleşir. 

6.Derin nefes almak gerek. Günlük koşturmacada nefes almayı bile unutuyoruz. Sık sık hatırlayıp derin nefes almak gerekir ki kandaki oksijen seviyesini artırdığı için stresi ve  yorgunluk hissini azaltır.

7.Yardım etmek ruha çok iyi gelir. Sokak hayvanlarına ya da başka insanlara herhangi bir konuda yardım etmek daha iyi hissettirir. 

8. Pozitif olmak gerekir: Olumlu düşünmek, iyimser olmak ruhsal enerjiyi artırır. 

9.Eğlenceli şeyler yapmak gerekir. Mesela hobilere zaman ayırmak iyi hissettirir, motive eder.

10. Canlı renkler giymek iyi hissettirir.

11.Farklı şeyler öğrenmek iyi hissettirir. 

12. Ve çok önemli bir başka konu da iyi insanlarla birlikte olmak. Olumlu düşünen, enerjisi pozitif olan ve enerji veren insanlar çok iyi hissettirir. Ruh emicilerden uzak durmak gerek. Sosyalleşmek ruhsal enerji için önemlidir. Bunun için de enerji veren dostları olmalı insanın. 

Enerjik olmak için ne yapmalı? Hem bedeni hem de ruhu beslemeli. İyi beslemeli. 

 

 

 

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir