Türk Kahvesini neden seviyorum?

Türk Kahvesini neden seviyorum? Türk Kahvesini neden seviyoruz? Bende alışkanlık haline gelmiş olabilir. Ama sabah uyanmak, gece ayılmak için birebir olduğu kesin. Ayrıca güzel kokulu, keyifli, sağlıklı, sohbetlerle iyi gidiyor. Fal da seviyorum. Karşımda güzel yazan bir arkadaşım olsun. Bir kahve içip kapatayım. O da baksın fincana ve bana güzel şeyler anlatsın. Bayılırım:)

Ben Türk Kahvesinin sağlıklı olmasını metabolizmamı hızlandırmasından anlıyorum. Metabolizmayı hızlandırdığı için de yağ yakımını hızlandırıyor. Özellikle sabahları aç karınla ve yemeklerden sonra içtiğimde gerçekten bana çok iyi geliyor. Şekersiz bir fincan kahve 2 – 3 kalori. Yani kilo aldırmıyor.  

Araştırmalarıma göre sağlık için daha pek çok faydası var. Baş ağrısına iyi geliyor. Kan basıncını düzenliyor. Yüksek tansiyona iyi geliyor. Tabii çok fazla içmemek şartıyla. Her şeyin çoğu zarar. Enerji veriyor. Özellikle spordan önce içilince iyi geliyor. Strese iyi geliyor. Sinirleri yatıştırıcı etkisi var. Hafızaya iyi geliyor. Antioksidan özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını geciktiriyor, cildi ve vücudu serbest radikallerin neden olduğu hastalıklardan koruyor. Parkinson gibi zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor, zihni açıyor, belleği kuvvetlendiriyor.

Sohbetler Türk Kahvesi ile daha keyifli oluyor. Aslında iki kişi  Türk Kahvesi içiyorsa, sohbet de ediyor. Ne sohbetler Türk Kahvesiz, ne de Türk Kahvesi sohbetsiz olmuyor. Eskiden misafirlere memnuniyetlerini sormanın bir yoluymuş Türk Kahvesi. Daha doğrusu yanında ikram edilen lokum. Türk Kahvesini içen misafir, yanındaki lokumu yerse; ev sahibinin misafirperverliğinden memnun kaldığını belirtiyormuş. Yemezse ‘’sen ne biçim ev sahibisin, daha da sana gelmem’’ deyip kalkıyormuş:)

Türk Kahvesi önce enfes kokusuyla gösteriyor etkilerini. Kokusunu içine çektiğinde beyin harekete geçiriyor. Uyandırmaya, enerji vermeye başlıyor. söylüyor. Ve içince kafein kana çok hızlı karışıyor ve etkilerini çok daha kısa sürede gösteriyor.

Ben her sabah mutlaka Türk Kahvesi içiyorum. Yemeklerden sonra da çok hoşuma gidiyor ve günde 3 fincanı geçmemeye çalışıyorum. Ama Türk Kahvesi ile ilgili en hoşuma giden bölüm, fal:) Ben fincanın içine baktığımda, en çok görülen şey olan yol ve kuş bile göremediğimden midir bilmiyorum ama birisi bana fal baksın bayılıyorum:)  Kimsenin geleceği görebileceğine inanmıyorum ama bana güzel bir şeyler söylenince herkes gibi hoşuma gidiyor. Fincan bakanlar da genellikle arkadaşlarım olduğu için tabii ki hep güzel çıkıyor falım:) Zaten benim hakkımda her şeyi bildikleri için bana uygun hikayeler yazıyorlar, çaktırmadan gaz veriyorlar bana:)

Yani Türk Kahvesi her türlü ‘’enerji’’ veriyor:)Türk Kahvesini neden seviyorum? Asıl soru neden sevmeyeyim ki:)

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir