Evde Cilt Beyazlatma Kremi Yapıyorum

Cilt Beyazlatma diye bir şey var mı? Hem cilt bakımı hem de cilt beyazlatma için bir formül bulabilir miyim? 2018 bahar aylarının başlarında son takıntım, beyaz olan cildimi daha da beyazlatmak. Ve araştırmalarım sonucunda formülünü buldum sanırım:)
Bunun için 2 – 3 haftadır evde tamamen doğal ve pratik bir krem yapıyorum:1 tatlı kaşığı elma sirkesini çeyrek limon suyu ile karıştırıyorum. Krem kıvamına gelene kadar kabartma tozu ekleyip karıştırıyorum. Sonra temizlediğim yüzüme homojen şekilde sürüyorum. Ne olur ne olmaz yüzümüzdeki en hassas noktalarımız olan göz çevresinden uzak duruyorum. 10 – 15 dakika bekleyip ılık su ile yıkıyorum. Yine 10 – 15 dakika bekliyorum ki cildim dinlensin. Sonra 1 tatlı kaşığı bebek pudrasını yüzüme sürüyorum ve bunu durulamıyorum.
Bu kremle cildim her gün biraz daha açılıp ışıldarken, ufak tefek lekeler de yok oldu.

Evde Cilt Beyazlatma Kremi Yapıyorum:

Bu benim formülüm. Ama bunun dışında cilt beyazlatmak için bir kaç yöntem daha var.

Cilt beyazlatma yöntemleri:

1. Limon:

Limon tek başına da kullanılabilir. Asidik özelliği cilt beyazlatmaya, içindeki zengin C vitamini ise beslemeye yarıyor. Ayrıca antioksidan özelliği de cilde çok faydalı. 

Bir parça pamuğu taze sıkılmış limon suyuna batırıp ve yüze direkt sürebiliriz. Cildin emmesini bekledikten sonra yıkayıp, her gün tekrarlayabiliriz.

Çok basit bir yöntem. Ama cilt tonunu açıyor ve lekelerin çoğalmasını engelliyor.

Bir de Limon suyu, bal ve sütü karıştırarak bir maske yapabiliriz. Yüzümüze sürdükten sonra 15 – 20 dakika bekletip duruluyoruz. Bu da çok basit bir yöntem. 2 günde bir yapabiliriz. 

2. Yoğurt:

Yoğurdun içeriğindeki laktik asit cildi beyazlatmaya yarıyor. Ayrıca içinde cilt için çok besleyici polimer var. 

Uygulaması da çok kolay: Yoğurdu yüzümüze ince bir tabaka halinde sürüp, bir kaç dakika bekletip ılık su ile durulamak yeterli.  Tabii değişikliği görebilmek için üç hafta kadar düzenli uygulamakta fayda var.

3.Portakal: 

Benim vazgeçemediğim ve çok fazla faydası olan Portakal, cilt beyazlatmada da çok etkili. Portakalla yapabileceğimiz 2 formül var:

İki yemek kaşığı Portakal suyunu, bir tutam toz Zerdeçalla karıştırıp bir maske şekline sürüyoruz. Gece yatmadan önce sürüyoruz. Yüzümüzü ertesi gün ılık su ile yıkıyoruz. 

Bir de Portakal kabuğu ile bir karışım hazırlayabiliriz. Portakal kabuğunu rendeleyip, taze yoğurt ile karıştırıyoruz. Macun kıvamındaki karışımı yüzümüze göz çevresi hariç, sürüyoruz. 15 – 20 dakika bekletip yıkıyoruz. 

4.Bal:

Bal da pek çok faydası yanında, cilt beyazlatmaya da yardımcı oluyor. Hem cilt tonunu açıyor hem de cildi nemlendiriyor. 

Balı ince bir tabaka şeklinde yüzümüze sürüp, bir kaç dakika beklettikten sonra duruluyoruz. Bu da çok basit bir yöntem.  Ama sonucu, daha canlı ve parlak bir cilt oluyor. 

Ayrıca Balı, Limon suyu ve Badem yağı ile karıştırarak da bir maske yapabiliriz.  Bir çay kaşığı Bal, bir çay kaşığı Limon suyu ve yarım yemek kaşığı Badem yağı ile karıştırarak, yine ince bir tabaka halinde yüzümüze sürüp, 15 dakika  sonra soğuk su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi de her gün uygulamak, cilt tonumuzun açılmasında çok faydalı. 

Tüm bu yöntemleri yüzümüze ya da vücudumuzda beyazlatmak istediğimiz herhangi bir bölgeye uygulayabiliriz.

Sonuç almak için en az 3 hafta düzenli olarak devam etmeliyiz. 

Ama yüzümüze uyguluyorsak, göz çevresinden uzak tutmakta fayda var. 

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir