Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler

Kinoa, Chia, Kivi, Avokado, Kerevizin sapı, Zencefilin kökü mü Portakal mı?

Burada Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler var. Kinoa, Chia, Kivi, Avokado, Kerevizin sapı, Zencefilin kökü ve zayıflamak…Kinoa, Chia, Kivi, Avokado, Kerevizin sapı, Zencefilin kökü mü Portakal mı? Zayıflamak deyince son yıllarda kadınların ağzına yapışmış meyveler, sebzeler. Kimse Elmadan, Portakaldan, Salatalıktan yani anneannelerimizin favorilerinden konuşmaz oldu. İşte Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler…Sanki bizden önceki kuşaklar bu egzotik ve erotik yiyeceklerle büyüttü çocuklarını:) Kendileri güzelliklerini, pürüzsüz tenlerini, sağlıklarını Kinoa, Chia, Kivi, Avokado, Kerevizin sapı, Zencefilin köküne mi borçlular:) Hiç bir babaannenin ‘’babana hamileyken Ananas aş erdim, deden de sağ olsun bütün gece aradı, buldu’’ dediğini duymadık hiçbirimiz.

Halbuki hemen her mevsim her manavda ve markette bulabileceğimiz, fiyatları gayet makul, geleneksel meyvelerimiz de bizi tok tutar, zayıflatır, hastalıklardan korur…Bunlardan biri de benim Yaz dışında her mevsim vazgeçilmezim Portakal.

Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler var. 

Portakalla ne mi yapıyorum? Öncelikle ne yaparsam ne ile yaparsam pratik yapıyorum. Portakalla da öyle: İhtiyacım sadece bir blender.

Yağ yakıcı özelliğini, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, metobolizmayı hızlandırdığını öğrendiğimden beri Portakalı sıkıyorum, dolabıma koyuyorum:)

Nelere dikkat ediyorum?

 • Miktarı abartmıyorum ve günde sadece en fazla 2 bardak içiyorum. Çünkü içinde şeker var.
 • Birini sabah, diğerini öğle ya da akşam yemeğimden önce içiyorum.
 • Bazen soda ile karıştırıyorum.
 • Sıktıktan sonra 2 saat içinde içiyorum.

 

Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler:

Güçlü bir antioksidan: Portakal içeriğindeki C vitamini, flavonoid ve beta-karoten beraber çalışarak vücudu temizlemeye yarar. Kanserden koruyan antioksidanı oluştururlar.

Zengin bir C vitamini kaynağı: C vitamini kolajen, kemik, diş ve alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda gıdalardan demir alımını arttırır ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlar.

Depresyon ve stresi rahatlatır: Turunç asidi vitamin ve oligoelementler açısından zengin olması nedeniyle stres ve depresyonla başa çıkmada çok etkilidir.

İdrar söktürücü: Portakal metabolizmaya yararı olmayan veya organlar tarafından istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

Sindirim sistemini güçlendirir: Portakal içeriğindeki magnezyum minerali ile bağırsakların, sinir sisteminin ve kasların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Karın ağrısı için ağrı dindirici görevi görür ve birikmiş tortuları çözerek sindirimi kolaylaştırır.

Demir emilimine yardımcı olur: C vitamini demir emilimini önemli ölçüde arttırır ve özellikle demir eksikliği anemisi yaşayan bireylere yardımcı olur.

Kolesterol ile savaşır: C vitamini, flavonoid, beta karoten ve lif oranı yüksek olduğu için portakal kötü kolesterol oranları ile savaşır.

Cilt sağlığına iyi gelir: Portakalın cilde büyük katkısı vardır çünkü cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar. Ayrıca cildi yenilemek ve zarar görmüş hücreleri tamir etmek için dört dörtlüktür.

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

“Portakalla ilgili bilmeniz gerekenler” için bir yanıt

 1. BkaZUPP2uaR1SzPaCh4YUrNK5OS1grK7HgbR3IiIeCCsdx50vzL4oSPAzzGNBIT2zcedV6ir8f

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

  BkaZUPP2uaR1SzPaCh4YUrNK5OS1grK7HgbR3IiIeCCsdx50vzL4oSPAzzGNBIT2zcedV6ir8f

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir