Uykuda da zayıflamak

Uykuda da zayıflamak için bir şeyler yapmalıyım. Kilo vermeye daha sıkı asıldığım şu günlerde, neyi ne kadar yediğim, neyi ne kadar içtiğim, fitness, plates, yoga, kardiyo yaptığım ne ise nasıl, ne kadar yaptığım çok önemli. Tabi bütün kadınlar için de:) 

Gün içerisinde yediğime içtiğime dikkat ettim. Arkadaşlarımın gazına gelmedim. Tatlılara, hamur işlerine gözümü burnumu kapattım:) Bazen aşırı gerildim, sinirlendim, kızdım vs. Benim için en uygun sporu  yaptım. Yani plates. Çünkü yatarak çok rahat yapılıyor:) Akşam oldu, gece oldu. Artık bir günlük işkence bitti.

‘’Rahat rahat istediğim gibi uyuyacağım’’ sanıyordum ama yanılmışım. Çünkü vücut gece ve uyku zamanı da kilo verme devam ediyormuş. Yan gelip yatmak yok:)

Neden mi? Çünkü metabolizmayı uyurken de düzgün çalıştırmak gerekiyormuş ki kalori yakmaya devam edelim. Uykuda da zayıflamak gerekiyormuş.

Nasıl mı?

İşte araştırmalarımın sonuçları:

  1. Akşam öğününü atlamak sanıldığı gibi faydalı değil. Akşam en geç 19:00’da hafif bir şeyler yemeliyiz.
  2. Yatak odamızın renkleri karnımızı acıktırmamalı:) Mesela sarı, kırmızı, pembe gibi renkler bilinen aksine yatak odası için hiç de uygun değil. Pembe, kırmızı romantizm açısından iyi olabilir:)  belki ama bilinçaltına acıkma sinyali gönderirler. Bunların yerine mavi, uyurken kalori yakmanın ideal rengi.
  3. Oda ne çok sıcak olmalı, ne de burnunuzun ucunu dondurmamalı. İdeal sıcaklıkta olmalı. Mesela 18 – 20 derece.
  4. Akşam yemeğinden sonra hafif bir yürüyüş, sonrasında sıcak bir duş da geceye iyi bir başlangıç olur.
  5. Gün boyu tükettiğimiz bitkisel çayları yatmadan önce de içmek, yağ yakmaya yardımcı olur.
  6. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanmak vücut ritmi için çok önemli.

Tamam bunların hepsi uygulanabilir. En azından benim için makul oldukları için ümit vaad ediyorlar.

Ama öyle ip uçları:) var ki ben ancak psikolog yardımıyla çözebilirim.

Onlar neler mi?

  1. Gece lambası kullanma.
  2. Televizyonu, cep telefonunu kapat.
  3. 23:00’dan önce uyu. 23:00 – 03:00 arası mutlaka derin uykuda ol.

Peki ben ne yaparım? Televizyon karşısında uyurum. Daha doğrusu uyuyabilmek için TV karşısında olmam şart. Gece sık sık uyanırım. Çünkü çok susarım. Kalkıp su içerim. Çok su içtiğim için yine sık sık uyanırım çünkü tuvalete gitmem gerekir:) Bu uyandığım zamanlarda televizyonda benim izlemeye başladığım film ya da dizi bitmiş olur. Bittiğini görünce kanal değiştiririm. Yeni başlamış bir film ya da dizi ararım. Bulduktan sonra yine uyurum. Hatta bir dönem çok iyi uyuttuğu için Sırlar Dünyası ve Gerçek Kesit gibi dizileri izlerdim.

Sonra yine sabah kadar su iç, tuvalete git, zap yap, uyu, uyan……

Bu durumda benim sabah nasıl uyandığım, nasıl uyuduğum zaten belli olduğu için, ne kadar uyuduğuma bağlı tabii ki. Eğer az su içersem ve daha az tuvalete gidersem, çabuk uyutacak bir şeyler izlersem daha çok uyurum. Sabah daha iyi kalkarım. Ama tersiyse yorgun ve bezgin uyanırım.

Tabi TV karşısında uyuduğum için, ben yatak odamın rengini ayarlamışım, sıcaklığını ideale getirmişim… Hepsi boşa:)

Ama şöyle bir güzellik var! ne kadar ve nasıl uyursam uyuyayım, her sabah 6:30 -07:00’da saat kurmadan uyanırım. Yani uyumak istesem bile daha fazla uyuyamam.

Daha az uyuduğum günler yorgun olurum, kahve tüketimim artar. Enerjim düşük olur çoğunlukla. Bu yüzden de daha fazla yemek yemek isterim, spor yapmaya gücüm olmaz. Bu da benim sağlıklı kilo verme sürecimi, sekteye uğratır.

Benim durumum tamamiyle alışkanlık. Çok kötü bir alışkanlık.

Şöyle ki: Daha önceleri pek çok uzmanın da önerdiği gibi uyumadan önce kitap okurdum. Ama bir süre sonra okuduğumu anlamamaya başladım. O sırada gözlerim yazıları okuyor. Sayfaları çeviriyorum. Hızlı okuduğum için kitapta baya da ilerliyorum. Ama beyin başka yerlere gidiyor. Bir süre sonra beyin gittiği yerden dönüyor. O da okumaya başlıyor ama daha önce okuduklarını hatırlamıyor daha doğrusu bilmiyor, çünkü o sırada orada olmuyor. Okuduğum sayfaları tekrar okumak için başa dönüyorum.

Tabi ki bu durumdan sıkıldım. Kitap okumaktan vazgeçtim. (Günün diğer saatlerinde de)

Televizyon karşısında daha kolay uyuduğumu fark ettim. Şimdilerde nerede uyuyorsam orada mutlaka TV var. Yatak odamda TV yatağın karşısında.

Şimdi bu durumda ben uykuda kilo verme sürecine nasıl devam edeceğim? Gündüz her şeyi yaptım, gece yaptıklarımı çöpe mi atacağım? Benim durumum tamamiyle alışkanlık. Çok kötü bir alışkanlık.

Şu günlerde neyi ne kadar yediğim, neyi ne kadar içtiğim, fitness, plates, yoga, kardiyo, yaptığım ne ise nasıl, ne kadar yaptığım çok önemli. Gecelerde de ne kadar uyuduğum ve nasıl uyuduğum önemli. Gündüzleri çok uzun süre önce çözdüm. Şimdi geceler için de bir çözüm gerekli bana. Uykuda da zayıflamak için bir şeyler yapmalıyım.

Aklıma ilk gelen; acaba bunu kendime uykuda zayıflamak yerine, geceleri zayıflamak olarak alsam da değişik aktivitelerle kalori yaksam olmaz mı:)

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir