Chia tohumu ile form tutmaya devam

Chia tohumu ve çilekle formda kalabilirsiniz. Chia tohumu tok tutuyor. Gluten içermiyor. Antioksidan kaynağı. Enerji veriyor ama kilo yapmıyor. En önemlisi de tatlı severler için tatlı krizlerini savuşturuyor:)

Ben de hem tok kalıp hem de zayıflamak için Chia ve Çilekle 5 dakikada kendime sabah kahvaltısı hazırlıyorum. Hem zamandan hem kilodan tasarruf ediyorum. Artık gerçek Çileklerin de mevsimi geldi. Gönül rahatlığıyla yiyorum.

Süzme yoğurt ve Chia tohumunu bir kapta karıştırıyorum. Servis tabağımın içine yarısını döküyorum, sonra doğradığım çilekleri koyup, kalan karışımı da üzerine ekliyorum. Hemen yiyorum. Ama biraz buzdolabında bekletirseniz de enfes oluyor:)

Bu arada Chia ile ilgili araştırma da yaptım.

Chia tohumları Maya ve Aztekler’den  günümüze kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmış.

Chia tohumu Güney Meksika, Guatemala ve Güney Amerika’da yetişiyor. Zamanla bütün dünya tarafından faydası anlaşılmış. Kullanımı  yayılmış. Özellikle Omega 3 yağ asidi açısından çok zengin. Sadece tohumları için üretiliyor.  Chia tohumu; beyaz, kahverengi, siyah ve gri renklerde oluyor.

Chia tohumları suda bekletildikleri zaman, ağırlıklarının yaklaşık 10 katı kadar su emiyor ve jel gibi bir katman oluşur. Böylece içinde Chia olan yiyecekler çok güzel kokuyor ve tatları da çok güzel oluyor.

Zengin vitamin ve mineral deposu olduğu için özellikle beden gücü ile çalışanlar için enerji kaynağı. Ayrıca çabuk oluşabilecek yorgunlukları engelliyor ve dinçlik veriyor.

Yapılan araştırmalarda Chia tohumunun kilo almayı engellediği ve kilo vermeyi de kolaylaştırdığı  ortaya çıkmış. Chia tohumunda bulunan yüksek miktardaki karbonhidrat, protein ve lif  tokluk hissi vererek, uzun süre tok kalmayı ve bu şekilde kilo vermeyi sağlıyor. Tek başına hızlı bir şekilde kilo verdirme özelliği yok ama kilo vermek isteyenler için  eşsiz bir besin.

  • Chia protein kaynağıdır: 100 gramında yaklaşık 14 gram protein bulunuyor.
  • Chia sindirimi düzenliyor. %30’dan fazlası sindirime yardımcı olan liften oluşuyor.
  • Chia’da glüten içermeyen faydalı karbonhidratlar var. Bu da karaciğer enzimlerinin düzenlenmesine  yardımcı oluyor.
  • Ve tabi ki son derece pratik:)  Çünkü minik taneli olduğu için hem içeceklere ve yiyeceklere rahatlıkla karıştırıyor  hem de çantanızda taşıyabiliyorsunuz.

 

 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir